Termokameras pielietojums

17. decembris, 2023 Off By Garden

Termokamera ir ierīce, ko var izmantot objekta izstarotās siltumenerģijas uztveršanai. Jebkurš objekts izstaro enerģiju, lielākā daļa enerģijas nāk no cilvēka acij neredzamā infrasarkanā starojuma. Termokameras darbības princips ir balstīts uz infrasarkano starojumu: pēc infrasarkanā starojuma intensitātes var atdalīt dažāda rakstura objektus un pat šķietami viendabīgas virsmas laukumus un noteikt daudzas to slēptās īpašības.

Kā termokamera darbojas ikdienā?

Pavisam nesen termovizori kā sarežģītas un dārgas ierīces bija pieejamas tikai militārpersonām un speciālistiem, taču progress nestāv uz vietas, un ražošanas tehnoloģiju uzlabojumi ir padarījuši šīs klases ierīces par ļoti izplatītu parādību visdažādākajās jomās. neizslēdzot mājas izmantošanu.
Piemēram, pēdējos gados arvien populārāka kļūst telpas apsekošana ar termovizoru, iegādājoties mājokli vai pārņemot jaunuzceltu vasarnīcu. Mēs savā priekšā redzam skaistu istabu un domājam, kā mēs tajā dzīvosim. Taču vēlāk var izrādīties, ka dzīvoklis vai māja ir pilnīgi nepiemērota ērtai dzīvošanai, jo ziemā ir auksts un vasarā ļoti karsts. Vai nav labāk iepriekš pasūtīt un pārbaudīt telpas ar termovizoru? Tādā veidā jūs varat saprast, cik izdevīgs darījums jums tika piedāvāts, jo īpaši tāpēc, ka ar katru gadu termovizora izmantošana maksā arvien lētāk, un pašas ierīces kļūst pieejamākas.
Tomēr termovizoru izmantošana ikdienā neaprobežojas tikai ar nekustamo īpašumu. Tādējādi daudzi autovadītāji pasūta sava transportlīdzekļa termisko attēlu skenēšanu. Ierīce tiek izmantota, lai meklētu siltuma un hidroizolācijas pārkāpumus, uzraudzītu gultņu, sajūgu, vārpstu, savienojumu, ķēdes piedziņas un gaisa kompresoru darbību. Termokamera palīdz jau agrīnā stadijā atrast problēmu ar automašīnu, kas ļauj izvairīties no nopietniem bojājumiem un lielas naudas summas iztērēšanas remontam. Tas jo īpaši attiecas uz gadījumiem, kad gan pati automašīna, gan tās remonts maksā par kārtu vairāk nekā termovizors.
Parasti mājas lietošanai paredzēts termovizors ir aprīkots ar matricu ar zemu izšķirtspēju un tam ir ierobežots funkciju komplekts, taču pēc izskata un darbības principa tas atgādina industriālās ierīces. Termokameras darbības princips ir ļoti vienkārši lietojams, un tā lietošanai nav nepieciešama apmācība. Tomēr, neskatoties uz salīdzinoši zemo cenu, šādai ierīcei joprojām ir lielākā daļa priekšrocību, un šīs klases termovizora izmantošana ļauj efektīvi atrisināt siltuma kontroles problēmas māju apsaimniekošanā, automašīnu remontdarbu biznesā, mājas celtniecībā u.c.

Termokameras izmantošana rūpniecībā un būvniecībā

Termiskos attēlus plaši izmanto ķīmiskajā rūpniecībā un metalurģijā – ražošanas jomās, kurās bieži tiek izmantoti augstas temperatūras procesi, sarežģītas dzesēšanas sistēmas un agregāti. Katrā lielākajā objektā regulāri tiek veiktas ēku, infrastruktūras un iekārtu termovizoriskās pārbaudes. Ierīce palīdz atrisināt daudzas problēmas un ļauj, piemēram:

  • veikt domnu diagnostiku;
  • mezglu siltumizolācija;
  • pārbaudīt hermētiskumu;
  • dinamiski kontrolēt temperatūras izmaiņas ķīmiskajā reaktorā.
    Rūpnieciskais termovizors vienmēr ir pārnēsājama ierīce, kas parasti tiek izgatavota “pistoles roktura” formātā. Šāda veida termovizora ierīce ir paredzēta salīdzinoši nelielam darba attālumam, bet ir aprīkota ar augstas izšķirtspējas matricu un darbojas plašā temperatūras diapazonā. Šīs klases ierīces ir paredzētas regulārai lietošanai un ļauj uz vietas identificēt aprīkojuma problēmas, analizējot siltuma attēlu ierīces ekrānā.
    Termiskās attēlveidošanas ierīces tiek plaši izmantotas enerģētikā gan lielos uzņēmumos, gan elektriķu darbā namu apsaimniekošanā. Ar to palīdzību tiek diagnosticētas augstsprieguma līnijas un torņi gan no zemes, gan no gaisa, un transformatora vai elektrības paneļa pārbaude ar termovizoru ļauj identificēt un ātri novērst daudzas kļūdas.

Ēku būvniecībā termovizoru izmantošana galvenokārt ir saistīta ar siltumizolācijas vājo vietu meklēšanu, nosakot vietas ar temperatūras atšķirībām.
No pirmā acu uzmetiena pārsteidzoši, ka ceļu būvē bieži noder termovizora darbības princips. Tāpat kā daudzos citos gadījumos, ieklājot asfalta segumu, ir nepieciešama temperatūras kontrole: katrs elements – asfalts, sveķi, šķembas – jāuzsilda līdz noteiktai temperatūrai. Tikai kontrolējot temperatūru, var nodrošināt pareizu ceļa seguma kvalitāti. Diemžēl metodes relatīvās novitātes un aprīkojuma izmaksu dēļ Krievijā viņi izmanto termisko attēlveidošanas diagnostiku tikai lielu maģistrāļu būvniecības laikā. Tomēr šāda diagnostika nenoliedzami veicina to kvalitāti.